MCS04020D1001BE000
MCS04020D1001BE000
Part Number :
MCS04020D1001BE000
Manufacturer :
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description :
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet :
MCS04020D1001BE000.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services :
MCS04020D1001BE000
Comments
    MCS04020D1001BE000 Specifications
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    MCS - Precision
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    1 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power(Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Anti-Sulfur
    TemperatureCoefficient:
    ±25ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Ratings:
    Size/Dimension:
    0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
    Height-Seated(Max):
    0.015 (0.37mm)