MBB02070C2500FC100
MBB02070C2500FC100
Part Number :
MBB02070C2500FC100
Manufacturer :
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description :
RES 250 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet :
MBB02070C2500FC100.pdf
Category :
Through Hole Resistors
Delivery Services :
MBB02070C2500FC100
Comments
    MBB02070C2500FC100 Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Series:
    MBB/SMA 0207 - Professional
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    250 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.6W
    Composition:
    Metal Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    TemperatureCoefficient:
    ±50ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size/Dimension:
    Height-Seated(Max):
    0.098 Dia x 0.256 L (2.50mm x 6.50mm)