MBA02040C4024FC100
MBA02040C4024FC100
Part Number :
MBA02040C4024FC100
Manufacturer :
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description :
RES 4.02M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet :
MBA02040C4024FC100.pdf
Category :
Through Hole Resistors
Delivery Services :
MBA02040C4024FC100
Comments
    MBA02040C4024FC100 Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Series:
    MBA/SMA 0204 - Professional
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    4.02 MOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.4W
    Composition:
    Metal Film
    Features:
    TemperatureCoefficient:
    ±50ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size/Dimension:
    Height-Seated(Max):
    0.063 Dia x 0.142 L (1.60mm x 3.60mm)