MAASE21GSB7105KTNA01
MAASE21GSB7105KTNA01
Part Number :
MAASE21GSB7105KTNA01
Manufacturer :
Taiyo Yuden
Description :
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Datasheet :
MAASE21GSB7105KTNA01.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
MAASE21GSB7105KTNA01
Comments
    MAASE21GSB7105KTNA01 Specifications
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    MAAS
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage-Rated:
    16V
    TemperatureCoefficient:
    X7R
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.053 (1.35mm)