LT3055IDE-3.3#PBF
LT3055IDE-3.3#PBF
Part Number :
LT3055IDE-3.3#PBF
Manufacturer :
Analog Devices Inc.
Description :
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16DFN
Datasheet :
LT3055IDE-3.3#PBF.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
LT3055IDE-3.3#PBF
Comments
    LT3055IDE-3.3#PBF Specifications
    Package/Case:
    16-WFDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    45V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.59V @ 500mA
    Current-Output:
    500mA
    Current-Quiescent(Iq):
    130 µA
    Current-Supply(Max):
    25 mA
    PSRR:
    70dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C