LT-1561-101-024
LT-1561-101-024
Part Number :
LT-1561-101-024
Manufacturer :
Carling Technologies
Description :
SWITCH TOGGLE
Datasheet :
LT-1561-101-024.pdf
Category :
Toggle Switches
Delivery Services :
LT-1561-101-024
Comments
    LT-1561-101-024 Specifications
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    LT
    ProductStatus:
    Active
    MountingType:
    Panel Mount
    Circuit:
    SPDT
    SwitchFunction:
    On-Off-On
    CurrentRating(Amps):
    15A (AC/DC)
    VoltageRating-AC:
    125 V
    VoltageRating-DC:
    28 V
    ActuatorType:
    Paddle
    ActuatorLength:
    15.88mm
    Illumination:
    Illuminated
    IlluminationTypeColor:
    Incandescent, Red
    IlluminationVoltage(Nominal):
    24 VAC/DC
    TerminationStyle:
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
    PanelCutoutDimensions:
    Circular - 12.70mm Dia