LP5907QMFX-1.8Q1
LP5907QMFX-1.8Q1
Part Number :
LP5907QMFX-1.8Q1
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-5
Datasheet :
LP5907QMFX-1.8Q1.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
LP5907QMFX-1.8Q1
Comments
    LP5907QMFX-1.8Q1 Specifications
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    Automotive, AEC-Q100
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    5.5V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.25V @ 250mA
    Current-Output:
    250mA
    Current-Quiescent(Iq):
    25 µA
    Current-Supply(Max):
    425 µA
    PSRR:
    90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C