LP38841S-0.8/NOPB
LP38841S-0.8/NOPB
Part Number :
LP38841S-0.8/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LINEAR 0.8V 800MA DDPAK
Datasheet :
LP38841S-0.8/NOPB.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
LP38841S-0.8/NOPB
Comments
    LP38841S-0.8/NOPB Specifications
    Package/Case:
    TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Packaging:
    Bulk,Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    5.5V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    0.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.21V @ 800mA
    Current-Output:
    800mA
    Current-Quiescent(Iq):
    30 µA
    Current-Supply(Max):
    40 mA
    PSRR:
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C