LP3855ES-2.5/NOPB
LP3855ES-2.5/NOPB
Part Number :
LP3855ES-2.5/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LIN POS ADJ 1.5A DDPAK
Datasheet :
LP3855ES-2.5/NOPB.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
LP3855ES-2.5/NOPB
Comments
    LP3855ES-2.5/NOPB Specifications
    Package/Case:
    TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    7V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.38V @ 1.5A
    Current-Output:
    1.5A
    Current-Quiescent(Iq):
    3 mA
    Current-Supply(Max):
    10 mA
    PSRR:
    73dB ~ 57dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C