LP2981-29DBVR
LP2981-29DBVR
Part Number :
LP2981-29DBVR
Description :
IC REG LINEAR 2.9V 100MA SOT23-5
Datasheet :
LP2981-29DBVR.pdf
Delivery Services :
LP2981-29DBVR
Comments
    LP2981-29DBVR Specifications
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    Voltage-Input(Max):
    16V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.9V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.37V @ 100mA
    Current-Output:
    100mA
    Current-Quiescent(Iq):
    95 µA
    Current-Supply(Max):
    1.7 mA
    PSRR:
    63dB (1kHz)
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C