LP2980IM5-1.8/NOPB
LP2980IM5-1.8/NOPB
Part Number :
LP2980IM5-1.8/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LINEAR 1.8V 50MA SOT23-5
Datasheet :
LP2980IM5-1.8/NOPB.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
LP2980IM5-1.8/NOPB
Comments
    LP2980IM5-1.8/NOPB Specifications
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    16V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.22V @ 50mA
    Current-Output:
    50mA
    Current-Quiescent(Iq):
    95 µA
    Current-Supply(Max):
    1.2 mA
    PSRR:
    63dB (1kHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C