LM2575HVS-12
LM2575HVS-12
Part Number :
LM2575HVS-12
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5
Datasheet :
LM2575HVS-12.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services :
LM2575HVS-12
Comments
    LM2575HVS-12 Specifications
    Packaging:
    Bulk,Tube
    Series:
    SIMPLE SWITCHER®
    ProductStatus:
    Not For New Designs
    Function:
    Step-Down
    OutputConfiguration:
    Positive
    Topology:
    Buck
    OutputType:
    Fixed
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    4V
    Voltage-Input(Max):
    60V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    12V
    Voltage-Output(Max):
    Current-Output:
    1A
    Frequency-Switching:
    52kHz
    SynchronousRectifier:
    No
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)