LM1086CS-2.5/NOPB
LM1086CS-2.5/NOPB
Part Number :
LM1086CS-2.5/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LIN 2.5V 1.5A DDPAK
Datasheet :
LM1086CS-2.5/NOPB.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
LM1086CS-2.5/NOPB
Comments
    LM1086CS-2.5/NOPB Specifications
    Package/Case:
    TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    27V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    1.5V @ 1.5A
    Current-Output:
    1.5A
    Current-Quiescent(Iq):
    5 mA
    Current-Supply(Max):
    10 mA
    PSRR:
    72dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    0°C ~ 125°C