LK112M38TR
LK112M38TR
Part Number :
LK112M38TR
Manufacturer :
STMicroelectronics
Description :
IC REG LINEAR 3.8V 150MA SOT23-5
Datasheet :
LK112M38TR.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
LK112M38TR
Comments
    LK112M38TR Specifications
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    14V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    3.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.35V @ 150mA
    Current-Output:
    150mA
    Current-Quiescent(Iq):
    250 µA
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    55dB (400Hz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    -30°C ~ 125°C