LHLC10NB182J
LHLC10NB182J
Part Number :
LHLC10NB182J
Manufacturer :
Taiyo Yuden
Description :
FIXED IND 1.8MH 360MA 3 OHM TH
Datasheet :
LHLC10NB182J.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
LHLC10NB182J
Comments
    LHLC10NB182J Specifications
    Package/Case:
    Radial, Vertical Cylinder
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    LH, LC Type
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    1.8 mH
    Tolerance:
    ±5%
    CurrentRating(Amps):
    360 mA
    Current-Saturation(Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    3Ohm Max
    Q@Freq:
    50 @ 252kHz
    Frequency-SelfResonant:
    750kHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -25°C ~ 105°C
    InductanceFrequency-Test:
    252 kHz