LF25ABDT-TRY
LF25ABDT-TRY
Part Number :
LF25ABDT-TRY
Manufacturer :
STMicroelectronics
Description :
IC REG LINEAR 2.5V 500MA DPAK
Datasheet :
LF25ABDT-TRY.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
LF25ABDT-TRY
Comments
    LF25ABDT-TRY Specifications
    Package/Case:
    TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    Automotive, AEC-Q100
    ProductStatus:
    Obsolete
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    16V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    1.3V @ 500mA
    Current-Output:
    500mA
    Current-Quiescent(Iq):
    2 mA
    Current-Supply(Max):
    12 mA
    PSRR:
    82dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C