LF18ABPT-TR
LF18ABPT-TR
Part Number :
LF18ABPT-TR
Manufacturer :
STMicroelectronics
Description :
IC REG LINEAR 1.8V 500MA PPAK
Datasheet :
LF18ABPT-TR.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
LF18ABPT-TR
Comments
    LF18ABPT-TR Specifications
    Package/Case:
    TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    16V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.7V @ 200mA (Typ)
    Current-Output:
    500mA
    Current-Quiescent(Iq):
    1 mA
    Current-Supply(Max):
    12 mA
    PSRR:
    82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C