LDLN015PU12R
LDLN015PU12R
Part Number :
LDLN015PU12R
Manufacturer :
STMicroelectronics
Description :
IC REG LINEAR 1.2V 150MA 6DFN
Datasheet :
LDLN015PU12R.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
LDLN015PU12R
Comments
    LDLN015PU12R Specifications
    Package/Case:
    6-UFDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    5.5V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.2V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    Current-Output:
    150mA
    Current-Quiescent(Iq):
    60 µA
    Current-Supply(Max):
    120 µA
    PSRR:
    92dB ~ 50dB (1kHz ~ 100kHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C