L78L15ABZ-AP
L78L15ABZ-AP
Part Number :
L78L15ABZ-AP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Description :
IC REG LINEAR 15V 100MA TO92-3
Datasheet :
L78L15ABZ-AP.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
L78L15ABZ-AP
Comments
    L78L15ABZ-AP Specifications
    Package/Case:
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Packaging:
    Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    35V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    15V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    Current-Output:
    100mA
    Current-Quiescent(Iq):
    6 mA
    Current-Supply(Max):
    6.5 mA
    PSRR:
    39dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C