JTF0848S3V3
JTF0848S3V3
Part Number :
JTF0848S3V3
Manufacturer :
XP Power
Description :
DC DC CONVERTER 3.3V 8W
Datasheet :
JTF0848S3V3.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
JTF0848S3V3
Comments
    JTF0848S3V3 Specifications
    Package/Case:
    24-DIP Module, 8 Leads
    Packaging:
    Tube
    Series:
    JTF (8W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    18V
    Voltage-Input(Max):
    75V
    Voltage-Output1:
    3.3V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    2A
    Power(Watts):
    8 W
    Voltage-Isolation:
    1.6 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 105°C
    Efficiency:
    82%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)