JCJ1048D12
JCJ1048D12
Part Number :
JCJ1048D12
Manufacturer :
XP Power
Description :
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Datasheet :
JCJ1048D12.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
JCJ1048D12
Comments
    JCJ1048D12 Specifications
    Package/Case:
    11-DIP Module, 8 Leads
    Packaging:
    Tube
    Series:
    JCJ (10W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    2
    Voltage-Input(Min):
    36V
    Voltage-Input(Max):
    75V
    Voltage-Output1:
    12V
    Voltage-Output2:
    -12V
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    416mA, 416mA
    Power(Watts):
    10 W
    Voltage-Isolation:
    1.5 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OCP, OVP, SCP
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)