ISM0205D15
ISM0205D15
Part Number :
ISM0205D15
Manufacturer :
XP Power
Description :
DC DC CONVERTER +/-15V 2W
Datasheet :
ISM0205D15.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
ISM0205D15
Comments
    ISM0205D15 Specifications
    Package/Case:
    16-SMD Module, 6 Leads
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    ISM02 (2W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    2
    Voltage-Input(Min):
    4.5V
    Voltage-Input(Max):
    5.5V
    Voltage-Output1:
    15V
    Voltage-Output2:
    -15V
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    66mA, 66mA
    Power(Watts):
    2 W
    Voltage-Isolation:
    4 kV
    Applications:
    ITE (Commercial), Medical
    Features:
    SCP
    OperatingTemperature:
    -25°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency:
    73%
    MountingType:
    Surface Mount
    Size/Dimension:
    0.94 L x 0.54 W x 0.36 H (24.0mm x 13.7mm x 9.3mm)