IRU1010-25CSTR
IRU1010-25CSTR
Part Number :
IRU1010-25CSTR
Manufacturer :
Infineon Technologies
Description :
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8SOIC
Datasheet :
IRU1010-25CSTR.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
IRU1010-25CSTR
Comments
    IRU1010-25CSTR Specifications
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    7V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    1.3V @ 1A
    Current-Output:
    1A
    Current-Quiescent(Iq):
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    70dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    0°C ~ 125°C