IMS02WWDBH6R8K40
IMS02WWDBH6R8K40
Part Number :
IMS02WWDBH6R8K40
Manufacturer :
Vishay Dale
Description :
FIXED IND 6.8UH 485MA 1.4 OHM TH
Datasheet :
IMS02WWDBH6R8K40.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
IMS02WWDBH6R8K40
Comments
    IMS02WWDBH6R8K40 Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Series:
    IMS-2WWD-40
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Iron
    Inductance:
    6.8 µH
    Tolerance:
    ±10%
    CurrentRating(Amps):
    485 mA
    Current-Saturation(Isat):
    485mA
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    1.4Ohm Max
    Q@Freq:
    45 @ 7.9MHz
    Frequency-SelfResonant:
    54MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    7.9 MHz