IMS02RU270J
IMS02RU270J
Part Number :
IMS02RU270J
Manufacturer :
Vishay Dale
Description :
FIXED IND 27UH 88MA 5.8 OHM TH
Datasheet :
IMS02RU270J.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
IMS02RU270J
Comments
    IMS02RU270J Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Series:
    IMS-2
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Molded
    Material-Core:
    Iron
    Inductance:
    27 µH
    Tolerance:
    ±5%
    CurrentRating(Amps):
    88 mA
    Current-Saturation(Isat):
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    5.8Ohm Max
    Q@Freq:
    40 @ 2.5MHz
    Frequency-SelfResonant:
    21MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 105°C
    InductanceFrequency-Test:
    2.5 MHz