IM04RU390H
IM04RU390H
Part Number :
IM04RU390H
Manufacturer :
Vishay Dale
Description :
FIXED IND 39UH 176MA 2.6 OHM TH
Datasheet :
IM04RU390H.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
IM04RU390H
Comments
    IM04RU390H Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Series:
    IM
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Molded
    Material-Core:
    Iron
    Inductance:
    39 µH
    Tolerance:
    ±3%
    CurrentRating(Amps):
    176 mA
    Current-Saturation(Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    2.6Ohm Max
    Q@Freq:
    60 @ 2.5MHz
    Frequency-SelfResonant:
    14.5MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 105°C
    InductanceFrequency-Test:
    2.5 MHz