ILC0805ER8N2J
ILC0805ER8N2J
Part Number :
ILC0805ER8N2J
Manufacturer :
Vishay Dale
Description :
FIXED IND 8.2NH 300MA 280MOHM SM
Datasheet :
ILC0805ER8N2J.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
ILC0805ER8N2J
Comments
    ILC0805ER8N2J Specifications
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ILC-0805
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Multilayer
    Material-Core:
    Ceramic
    Inductance:
    8.2 nH
    Tolerance:
    ±5%
    CurrentRating(Amps):
    300 mA
    Current-Saturation(Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    280mOhm Max
    Q@Freq:
    15 @ 100MHz
    Frequency-SelfResonant:
    2GHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    100 MHz