HDM14JT8K20
HDM14JT8K20
Part Number :
HDM14JT8K20
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Description :
RES 8.2K OHM 5% 1/4W AXIAL
Datasheet :
HDM14JT8K20.pdf
Category :
Through Hole Resistors
Delivery Services :
HDM14JT8K20
Comments
    HDM14JT8K20 Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    HDM
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    8.2 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power(Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Carbon Film
    Features:
    Moisture Resistant
    TemperatureCoefficient:
    -500/ +350ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size/Dimension:
    Axial
    Height-Seated(Max):
    0.071 Dia x 0.126 L (1.80mm x 3.20mm)