HC2-1R0TR-R
HC2-1R0TR-R
Part Number :
HC2-1R0TR-R
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Description :
FIXED IND 1UH 33A 1.3 MOHM SMD
Datasheet :
HC2-1R0TR-R.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
HC2-1R0TR-R
Comments
    HC2-1R0TR-R Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    HC2
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Wirewound
    Material-Core:
    Inductance:
    1 µH
    Tolerance:
    ±20%
    CurrentRating(Amps):
    33 A
    Current-Saturation(Isat):
    42.5A
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    1.3mOhm Max
    Q@Freq:
    Frequency-SelfResonant:
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C
    InductanceFrequency-Test:
    300 kHz