GCM32DC72A475ME02L
GCM32DC72A475ME02L
Part Number :
GCM32DC72A475ME02L
Manufacturer :
Murata Electronics
Description :
CAP CER
Datasheet :
GCM32DC72A475ME02L.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
GCM32DC72A475ME02L
Comments
    GCM32DC72A475ME02L Specifications
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    GCM
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage-Rated:
    100V
    TemperatureCoefficient:
    X7S
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.087 (2.20mm)