FMP200JR-52-0R91
FMP200JR-52-0R91
Part Number :
FMP200JR-52-0R91
Manufacturer :
Yageo
Description :
RES 0.91 OHM 5% 2W AXIAL
Datasheet :
FMP200JR-52-0R91.pdf
Category :
Through Hole Resistors
Delivery Services :
FMP200JR-52-0R91
Comments
    FMP200JR-52-0R91 Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    FMP
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    910 mOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power(Watts):
    2W
    Composition:
    Metal Film
    Features:
    Flame Proof, Safety
    TemperatureCoefficient:
    ±100ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size/Dimension:
    Axial
    Height-Seated(Max):
    0.154 Dia x 0.354 L (3.90mm x 9.00mm)