FMP-50JT-52-2K2
FMP-50JT-52-2K2
Part Number :
FMP-50JT-52-2K2
Manufacturer :
Yageo
Description :
RES 2.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Datasheet :
FMP-50JT-52-2K2.pdf
Category :
Through Hole Resistors
Delivery Services :
FMP-50JT-52-2K2
Comments
    FMP-50JT-52-2K2 Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Series:
    FMP
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    2.2 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power(Watts):
    0.5W, 1/2W
    Composition:
    Metal Film
    Features:
    Flame Proof, Safety
    TemperatureCoefficient:
    ±100ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size/Dimension:
    Axial
    Height-Seated(Max):
    0.075 Dia x 0.134 L (1.90mm x 3.40mm)