FMP-50FR-52-100R
FMP-50FR-52-100R
Part Number :
FMP-50FR-52-100R
Manufacturer :
Yageo
Description :
RES 100 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet :
FMP-50FR-52-100R.pdf
Category :
Through Hole Resistors
Delivery Services :
FMP-50FR-52-100R
Comments
    FMP-50FR-52-100R Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    FMP
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    100 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.5W, 1/2W
    Composition:
    Metal Film
    Features:
    Flame Proof, Safety
    TemperatureCoefficient:
    ±100ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size/Dimension:
    Axial
    Height-Seated(Max):
    0.075 Dia x 0.134 L (1.90mm x 3.40mm)