FAN1117AT18
FAN1117AT18
Part Number :
FAN1117AT18
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Description :
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO220-3
Datasheet :
FAN1117AT18.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
FAN1117AT18
Comments
    FAN1117AT18 Specifications
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    18V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    1.2V @ 1A
    Current-Output:
    1A
    Current-Quiescent(Iq):
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    72dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    0°C ~ 125°C