EC7AW-24S15
EC7AW-24S15
Part Number :
EC7AW-24S15
Manufacturer :
Cincon Electronics Co. LTD
Description :
DC-DC CONVERTER
Datasheet :
EC7AW-24S15.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
EC7AW-24S15
Comments
    EC7AW-24S15 Specifications
    Package/Case:
    24-DIP Module, 8 Leads
    Packaging:
    Tube
    Series:
    EC7AW (10W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    9V
    Voltage-Input(Max):
    36V
    Voltage-Output1:
    15V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    666mA
    Power(Watts):
    10 W
    Voltage-Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency:
    89.5%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)