CTX32T-121-R
CTX32T-121-R
Part Number :
CTX32T-121-R
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Description :
FIXED IND 120UH 70MA 11 OHM SMD
Datasheet :
CTX32T-121-R.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
CTX32T-121-R
Comments
    CTX32T-121-R Specifications
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    1210
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ceramic
    Inductance:
    120 µH
    Tolerance:
    ±10%
    CurrentRating(Amps):
    70 mA
    Current-Saturation(Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    11Ohm Max
    Q@Freq:
    20 @ 796kHz
    Frequency-SelfResonant:
    10MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -25°C ~ 85°C
    InductanceFrequency-Test:
    796 kHz