CRGS1206J2M7
CRGS1206J2M7
Part Number :
CRGS1206J2M7
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Description :
RES SMD 2.7M OHM 5% 0.6W 1206
Datasheet :
CRGS1206J2M7.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services :
CRGS1206J2M7
Comments
    CRGS1206J2M7 Specifications
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    CRGS, Neohm
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    2.7 MOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power(Watts):
    0.6W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Pulse Withstanding
    TemperatureCoefficient:
    ±100ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    Size/Dimension:
    0.122 L x 0.061 W (3.10mm x 1.55mm)
    Height-Seated(Max):
    0.026 (0.65mm)