CP30C1225018P
CP30C1225018P
Part Number :
CP30C1225018P
Manufacturer :
Semiconductor Circuits, Inc.
Description :
DC DC CONVERTER 12V 30W
Datasheet :
CP30C1225018P.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
CP30C1225018P
Comments
    CP30C1225018P Specifications
    Package/Case:
    6-DIP Module
    Packaging:
    Tray
    Series:
    CP30 (30W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    9V
    Voltage-Input(Max):
    36V
    Voltage-Output1:
    12V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    2.5A
    Power(Watts):
    30 W
    Voltage-Isolation:
    1.6 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency:
    89%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)