CP15B1213036P
CP15B1213036P
Part Number :
CP15B1213036P
Manufacturer :
Semiconductor Circuits, Inc.
Description :
DC DC CONVERTER 12V 16W
Datasheet :
CP15B1213036P.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
CP15B1213036P
Comments
    CP15B1213036P Specifications
    Package/Case:
    6-DIP Module
    Packaging:
    Tray
    Series:
    CP15 (15W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    18V
    Voltage-Input(Max):
    75V
    Voltage-Output1:
    12V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    1.3A
    Power(Watts):
    16 W
    Voltage-Isolation:
    2.25 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 123°C (With Derating)
    Efficiency:
    89%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    0.94 L x 0.94 W x 0.35 H (23.9mm x 23.9mm x 8.9mm)