CGA2B2NP02A391J050BA
CGA2B2NP02A391J050BA
Part Number :
CGA2B2NP02A391J050BA
Manufacturer :
TDK Corporation
Description :
CAP CER 390PF 100V NP0 0402
Datasheet :
CGA2B2NP02A391J050BA.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
CGA2B2NP02A391J050BA
Comments
    CGA2B2NP02A391J050BA Specifications
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    CGA
    ProductStatus:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    390 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage-Rated:
    100V
    TemperatureCoefficient:
    C0G, NP0
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    High Temperature
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.022 (0.55mm)