CDR03BX153BKUS
CDR03BX153BKUS
Part Number :
CDR03BX153BKUS
Manufacturer :
KEMET
Description :
CAP CER 0.015UF 100V BX 1808
Datasheet :
CDR03BX153BKUS.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
CDR03BX153BKUS
Comments
    CDR03BX153BKUS Specifications
    Package/Case:
    1808 (4520 Metric)
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    Military, MIL-PRF-55681, CDR03
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    0.015 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage-Rated:
    100V
    TemperatureCoefficient:
    BX
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    High Reliability
    FailureRate:
    S (0.001%)
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.180 L x 0.080 W (4.57mm x 2.03mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.080 (2.03mm)