CD0603-T24C
CD0603-T24C
Part Number :
CD0603-T24C
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
TVS DIODE 24VWM 47VC 0603
Datasheet :
CD0603-T24C.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
CD0603-T24C
Comments
    CD0603-T24C Specifications
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    24V (Max)
    Voltage-Breakdown(Min):
    25V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    47V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    1A (8/20µs)
    Power-PeakPulse:
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    10pF @ 1MHz
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)