CBC2012T100MR
CBC2012T100MR
Part Number :
CBC2012T100MR
Manufacturer :
Taiyo Yuden
Description :
FIXED IND 10UH 340MA 1.2 OHM SMD
Datasheet :
CBC2012T100MR.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
CBC2012T100MR
Comments
    CBC2012T100MR Specifications
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    CB, C Type
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    10 µH
    Tolerance:
    ±20%
    CurrentRating(Amps):
    340 mA
    Current-Saturation(Isat):
    240mA
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    1.2Ohm
    Q@Freq:
    Frequency-SelfResonant:
    40MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 105°C
    InductanceFrequency-Test:
    2.52 MHz