CAS18C560MAGFC
CAS18C560MAGFC
Part Number :
CAS18C560MAGFC
Manufacturer :
KEMET
Description :
SFTY 1812 56PF X1 250 / Y2 250 C
Datasheet :
CAS18C560MAGFC.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
CAS18C560MAGFC
Comments
    CAS18C560MAGFC Specifications
    Package/Case:
    1812 (4532 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    CAS SMD SFTY 250
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    56 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage-Rated:
    250VAC
    TemperatureCoefficient:
    C0G, NP0
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    X1, Y2
    Applications:
    Safety
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.053 (1.35mm)