CAL45TB272K
CAL45TB272K
Part Number :
CAL45TB272K
Manufacturer :
Taiyo Yuden
Description :
FIXED IND 2.7MH 90MA 45 OHM TH
Datasheet :
CAL45TB272K.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
CAL45TB272K
Comments
    CAL45TB272K Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Series:
    CA, L Type
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Wirewound
    Material-Core:
    Inductance:
    2.7 mH
    Tolerance:
    ±10%
    CurrentRating(Amps):
    90 mA
    Current-Saturation(Isat):
    110mA
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    45Ohm Max
    Q@Freq:
    Frequency-SelfResonant:
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -25°C ~ 105°C
    InductanceFrequency-Test:
    252 kHz