C0805C751F5GAC7800
C0805C751F5GAC7800
Part Number :
C0805C751F5GAC7800
Manufacturer :
KEMET
Description :
CAP CER 750PF 50V NP0 0805
Datasheet :
C0805C751F5GAC7800.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
985
Delivery Services :
C0805C751F5GAC7800
Comments
    C0805C751F5GAC7800 Specifications
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    SMD Comm C0G
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    750 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage-Rated:
    50V
    TemperatureCoefficient:
    C0G, NP0
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.035 (0.88mm)