C0805C162J1HAC7800
C0805C162J1HAC7800
Part Number :
C0805C162J1HAC7800
Manufacturer :
KEMET
Description :
CAP CER 1600PF 100V X8R 0805
Datasheet :
C0805C162J1HAC7800.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
C0805C162J1HAC7800
Comments
    C0805C162J1HAC7800 Specifications
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    SMD Comm X8R HT150C
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    1600 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage-Rated:
    100V
    TemperatureCoefficient:
    X8R
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, High Temperature
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.039 (1.00mm)