C0603C162J8HACAUTO
C0603C162J8HACAUTO
Part Number :
C0603C162J8HACAUTO
Manufacturer :
KEMET
Description :
CAP CER 0603 1.6NF 10V ULTRA STA
Datasheet :
C0603C162J8HACAUTO.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
C0603C162J8HACAUTO
Comments
    C0603C162J8HACAUTO Specifications
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    SMD Auto X8R HT150C
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    1600 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage-Rated:
    10V
    TemperatureCoefficient:
    X8R
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, High Temperature
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.034 (0.87mm)