C0402C331M8JAC7867
C0402C331M8JAC7867
Part Number :
C0402C331M8JAC7867
Manufacturer :
KEMET
Description :
CAP CER 330PF 10V U2J 0402
Datasheet :
C0402C331M8JAC7867.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
C0402C331M8JAC7867
Comments
    C0402C331M8JAC7867 Specifications
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    SMD Comm U2J
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    330 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage-Rated:
    10V
    TemperatureCoefficient:
    U2J
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, Low Dissipation Factor
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.022 (0.55mm)