BZY91C68R
BZY91C68R
Part Number :
BZY91C68R
Manufacturer :
Solid State Inc.
Description :
DO5 75 WATT ZENER DIODES
Datasheet :
BZY91C68R.pdf
Category :
Diodes - Zener - Single
Delivery Services :
BZY91C68R
Comments
    BZY91C68R Specifications
    Packaging:
    Box
    Series:
    BZY91
    RoHS:
    RoHS
    Tolerance:
    ±5.88%
    Part Status:
    Active
    Power - Max:
    5000 W
    Mounting Type:
    Stud Mount
    Package / Case:
    2.4 Ohms
    Impedance (Max) (Zzt):
    -55°C ~ 175°C
    Operating Temperature:
    68 V
    Supplier Device Package:
    1 µA @ 10 V
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    1.5 V @ 10 A